Sağlık Bakanlığına Bağlı Birimlerde Ücretsiz Tarama Yapabileceğinizi Biliyor Musunuz?
22 Temmuz 2019235445,kapak-ketem-ucretsiz-tarama18-temmuz-2019png.pngAdıyaman Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı faaliyetleri kapsamında tarama muayeneleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Taramalar aile hekimliği, Sağlıklı Hayat Merkezi ve KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi birimlerinde yapılabilmektedir. Aile hekimlerinizde Check-Up uygulaması ile kardiyovasküler risk analizini öğrenebilir ve yıllık kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. 

Sağlıklı Hayat Merkezi bünyesinde sigara bırakma polikliniği, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişimi uzmanı, koruyucu diş hekimliği kliniği, gebe bilgilendirme ve eğitim sınıfı ÜCRETSİZ olarak hizmet vermektedir.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren KETEM’ lerin açılımı “Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi”dir. KETEM Sağlık Bakanlığına bağlı ÜCRETSİZ koruyucu sağlık hizmeti veren bir kamu kuruluşudur. KETEM‘ de önlenebilen ve erken tanı konulduğu zaman tedavisi mümkün kanser türlerinin taraması yapılmaktadır. KETEM’de meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon (kalın bağırsak) kanserleri için tarama yapılmaktadır. Yaptıracağınız taramalarda veya alacağınız hizmetler için kesinlikle hiçbir ücret talep edilmemektedir. KETEM’ de meme kanseri için 40-69 yaş arası kadınlarda 2 yılda bir, rahim ağzı kanseri taraması için 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yılda bir, kolon (kalın bağırsak) kanseri taraması için 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir olarak yaptırabilirsiniz.

Kanser; önlenmesi, erken tanı alması durumunda tedavisi de mümkün olabilen bir sağlık sorunudur. Sizleri de geç kalmadan ücretsiz taramalarınızı yaptırmak üzere Adıyaman (Merkez Yenimahalle 2652. Sok no:5 ) KETEM’e bekliyoruz. Sağlıkla kalın.