11-17 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası
15 Kasım 2019

      
11-17 Kasım “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak kabul edilmektedir. Amaç tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de hızla artan antibiyotik direncine dikkat çekerek farkındalık oluşturmaktır.  Doğru olmayan ve gereksiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler ciddi bir sağlık sorunu oluşturarak ilaçla yapılan birçok tedaviyi etkisiz bırakarak beraberinde farklı sağlık sorunları getirmektedir.

       Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre akılcı ilaç kullanımı “kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri” olarak belirtmiş olup, yanlış, gereksiz ve etkisiz ilaç kullanımının engellenmesiyle sağlığımızda oluşacak olan yeni riskleri de önlemiş olacağız.

           Bakanlığımızca başlatılan “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı” kapsamında Ülkemiz genelinde akılcı ilaç kullanımı çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda Müdürlüğümüzce de akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılması, halkımızın bilgilendirilmesi ve farkındalığının oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz. Özellikle ilaç kullanırken hekimin önerdiği ilaçları yine hekim önerileri doğrultusunda kullanmalı, doğru beslenme ve fiziksel aktivitelerin önemli olduğu bilinerek dikkat edilmeli, mevsim itibariyle daha sık görülen nezle grip, gibi hastalıklarda istirahat edilerek bol bol sıvı tüketilmeli ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Çocuklara doğru el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

         Antibiyotikleri uygun olmayan şartlarda kullanmanın vücudumuzda yeni sağlık sorunlarının gelişmesine neden olacağı bilinmelidir. Hastalıklarla girdiğimiz mücadelede iyileşmek, yaşam kalitemizi korumak ve artırmak için kullandığımız antibiyotiklerin doğru kullanımı konusunda tüm halkımın gereken hassasiyeti göstereceklerine inanarak; sağlık ve esenlikler diler, saygılarımı sunarım.

                                                                                                         Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ

                                                                                                              İl Sağlık Müdürü